STEM si realitatea ?>

STEM si realitatea

STEM ce este ?

Stiinta

Tehnologie

Engineering (inginerie)

Matematica

Acestea sunt discipline care asa, cum am mai spus, trebuie sa fie in stransa legatura cu realitatea, cu lumea in care traim, in care traiesc elevii. Sa inteleaga de ce trebuie sa invete matematica, fizica, chimie, biologie si in general… de ce sa invete!

In ultimul timp se gasesc in mediul online o multime de site-uri, de videouri in care se prezinta experimente cu aplicatii in viata de zi cu zi. Asa cum se spune… „Cine cauta gaseste!”. Acestea sunt o foarte buna sursa de inspiratie pentru a prezenta teoria sub o forma mai usor de inteles de catre elevi.

Si nu numai mediul online ci si televiziunea, sunt cateva canale care prezinta notiuni de stiinta foarte amuzant si frumos explicate, care desi nu le putem face in clasa, pot fi sugerate elevilor pentru a fi urmarite.

mult succes va doresc

 

Comments are closed.
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.