Atat de multa apa!!! ?>

Atat de multa apa!!!

Pamantul. Terra. Planeta Albastra. globe-156141_1280

Pamantul are cea mai mare suprafata acoperita de apa dar are izvoare, ape subterane, apa sub forma de vapori (nori), apa in forma solida (zapada, calotele glaciale, etc). Atat de multa apa!

Oare de ce exista atat de multa apa?

Ca substanta chimica se pare ca apa s-a format printre primii compusi.

Teoria Big Bang spune ca primul element care s-a format a fost cel care contine un proton si un neutron in nucleu si un electron in invelisul electronic. Acesta este…asa cum ati dedus – hidrogenul, H. Dupa formarea unei cantitati foarte mari de hidrogen, acesta a inceput sa se acumuleze si sa formeze stelele. Acumularea de gaz, de hidrogen, a facut ca acesti atomi sa se ciocneasca intre ei, sa se produca reactii nucleare de fuziune din care a rezultat al doilea element din Sistemul Periodic – heliul- He. Apoi prin noi reactii nucleare s-a format carbonul, azotul, si Oxigenul. Dupa cum observati aceste elemente sunt cele care sunt baza materiei vii, sunt primele elemente asa numite organogene – C, H, O, N.

Inca nu este foarte clar cum a ajuns atata apa pe planeta noastra. Sunt cateva teorii dar nici una nu explica in totalitate existenta unei asa mari cantitati de apa. Poate meteoritii, poate cometele sau ….cine stie…..

Important este ca suntem convinsi ca fara apa nu ar fi existat viata si deci nici noi.waterfall-335985_1920

Sa avem grija de apa noastra, alta nu mai vine, este cu noi de cand s-a format Pamantul.

Comments are closed.
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.