Experimente simple ?>

Experimente simple

Chimia este o disciplina experimentala. Asa este ea cel mai bine inteleasa de elevi si cu experimentele pe care le realizam ii atragem catre studiul acestei discipline.

Insa… nu numai chimia, multe alte stiinte sunt atractive mai mult prin experimentele pe care le pot realiza la clasa decat prin teoria pe care trebuie sa o invete. Eleva fiind faceam multe experimente, mai ales la chimie, eu absolvind clasa cu profil chimie-biologie, dar, faceam experimente si la biologie, fizica si tehnologie chimica.

Astfel ca impreuna cu o colega (colega profesoara de la scoala unde predau) am adunat materialele realizate de noi la  sesiunile de referate stiintifice in ultimii cativa ani si am realizat o carte in care prezentam intr-un mod foarte simplu experimente care se pot realiza foarte usor.

Cartea „Apa, o substanta uimitoare”, pe care o consideram un indrumar pentru orele de laborator, poate fi gasita accesand link-ul:

http://librariascriitorilor.ro/books/category/33/auxiliar-didactic

Cu speranta ca veti gasi interesanta aceasta carte a noastra, va voi prezenta si alte materiale pe viitor.

Comments are closed.
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.